fbpx
עברית

ברוכים הבאים לתוכנית “מכתבת אלפאנוס” (ספריית העששית)

“מכתבת אלפאנוס” היא תוכנית לילדי הגנים דוברי הערבית בישראל.

התכנית שואפת לטפח בקרב ילדי הגן אהבה לקריאה ולספרים, ולעודד תרבות של קריאה ושיחה משמעותית בעקבותיה בגן ובחיק המשפחה.

התוכנית נוסדה על ידי משרד החינוך בשיתוף קרן הרולד גרינספון , מייסדת תוכניות “ספריית פיגמה” ו”PJ Library , וקרן פרייס.

“מכתבת אלפאנוס” פועלת דרך גני הילדים ומעניקה מדי חודש לעשרות אלפי משפחות ספרי ילדים איכותיים ולצידם הצעות לפעילות משותפת לילדים ולהוריהם. המפגש עם הספרים מעניק הזדמנות לפעילות מגבשת ומהנה ולשיח משפחתי רחב ומגוון- בנושאי ערכים, מנהגים חברתיים ותרבותיים וחוויות הקרובות לעולמם של הילדים. הספרים יוצרים הזדמנות לגננות ולהורים להעשרת השפה, לטיפוח כישורי החשיבה, השיח וההבעה של הילדים.

כיצד התכנית פועלת?

מידי חודש במהלך שנת הלימודים מגיעה חבילת ספרים לגן ובה עותק של ספר החודש לכל ילד וילדה ושני עותקים נוספים לספריית הגן. הגננת מציגה את ספר החודש בגן, בליווי פעילויות נוספות הקשורות אליו, ולאחר מכן כל ילד מקבל עותק הביתה, שי לספריית משפחה.

חלוקת הספרים דרך גני הילדים מאפשרת לגננת להציג את הספרים בפני ילדי הגן, לחבר בין הקריאה בבית ובין הפעילות בגן, וליצור מעגל ילד-גננת-הורים התורם לחיזוק האוריינות ולהעמקת הקשר בין הגן ובין הבית.

הספרים מודפסים במהדורה מיוחדת בכריכה רכה ובסוף כל ספר מצורפות  המלצות לשיחה ולפעילות משפחתית מגבשת ומהנה.


מהו תפקיד הגננת בתוכנית? 

לגננת תפקיד מרכזי בהצלחתה של התוכנית בגן ובמשפחה. אנו מצפים מהגננות  לקרוא לילדים את הסיפורים ולהחיות את העלילה על ידי קריאה חוזרת במליאה ובקובצות קטנות ובאמצעות פעילות מגוונת ביצירה, תנועה, מוסיקה  ותיאטרון, בגן ובשיתוף עם ההורים.

משרד החינוך, בידאיאת וגורמים מקצועיים נוספים פועלים לפיתוח מקצועי של גננות בתחומים של קריאת ספרים ושיתוף הורים, כדי להעמיק את הידע שלהן ולהרחיב את מאגר הכלים העומד לרשותן להטמעת התכנית.

אתר האינטרנט של התוכנית מציג הצעות לגננות לפעילות עם ילדי הגן ועם ההורים בזיקה לספרים ומשמש מקור תמיכה נוסף בהטמעת התוכנית. כמו כן, מופץ עלון אלקטרוני לגננת לקראת החלוקה של כל ספר חדש הכולל הצעות מגוונות לעבודה עם הילדים, קישורים לחומרים בזיקה לספר וגלריה המתעדת התנסויות של גננות בעבודה על ספרים קודמים ותוצרים של ילדים ומשפחות.

בכדי לסייע לגננת לקדם את חשיבות קריאת הספרים בבית, כפי שמקדמים את החשיבות של קריאתם בגן, פיתחנו סדרת סרטונים קצרים שניתן לשלוח להורים לצפייה:

כיצד נבחרים הספרים?

הספרים המשתתפים בתכנית נבחרים על ידי ועדה המורכבת מנציגי משרד החינוך, אנשי מקצוע מתחומי חינוך והתפתחות בגיל הרך ומומחים בספרות ילדים. הספרים מאושרים על ידי הפיקוח של האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך.

לתכנית נבחרים ספרים שלהם עלילה מעניינת, עשירה ורלוונטית לחיי הילדים, איורים איכותיים ושפה תקינה, שמשולבים בהם ערכים אוניברסליים ותרבותיים וחוויות אנושיות המאפשרות שיח ופעילות עם ילדים.

 

יצירת קשר:

משרדי מכתבת אל-פאנוס 03-6478555 / fanoos@hgf.org.il

ממצאי הערכה

  • ממצאי הערכה של ראמ”ה (הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך) לשנה”ל תשע”ו (2015-2016) – דיווח מילולי מלא / מצגת ממצאים עיקריים
  • דיווח הערכה לתכנית “מכתבת אלפאנוס-ספריית העששית” ינואר – יוני 2014-2015 (מקוצר)
  • דיווח הערכה לתכנית “מכתבת אלפאנוס- ספריית העששית” אמצע שנת 2014-2015 (מקוצר)
  • דיווח הערכה לתכנית “מכתבת אלפאנוס-ספריית העששית” ינואר-יוני  2014 (מקוצר)
  • דיווח הערכה לתכנית “מכתבת אלפאנוס-ספריית העששית” ינואר -יוני 2014 (מלא)

כתבו עלינו!

וילרפורט, תמר. ( 10.3.2014). “משרד החינוך משיק תוכנית לעידוד קריאה בגנים דוברי ערבית”. אתר כלכליססט.

בן-מאיר, עודד. (7.3.2014). “מה קורה? אני קורא”. ידיעות הנגב. עמ’ 556-560.

PJ Israel